Wszywka alkoholowa ESPERAL

Wszywka alkoholowa Esperal – zabieg wszycia Esperalu jest wykonywany przez chirurga z długoletnią praktyką, dr Lesława Gończowskiego w Prywatnym Specjalistycznym Gabinecie Chirurgicznym „PANACEUM” w Krakowie przy ulicy Olszańskiej 5 pok. 215B

DISULFIRAM (ESPERAL)

Co to jest?

Disulfiram WZF (Esperal – zwyczajowo używana nazwa) wszywka jest lekiem, który zawiera aktywny składnik disulfiram. Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenezydldehydowej, enzymu przekształcającego aldehyd octowy (główny metabolit alkoholu etylowego) do kwasu octowego.

Jak działa?

Esperal ma na celu powstrzymać pacjenta od picia alkoholu. Wypicie alkoholu u pacjenta z wszytym Esperalem szybko powoduje silne, nieprzyjemne i potencjalnie niebezpieczne reakcje. Pacjenci znając ten fakt powstrzymują się od picia alkoholu. Disulfiram wpływa na to, w jaki sposób organizm metabolizuje alkohol. Alkohol jest rozkładany w organiźmie na związek o nazwie aldehyd octowy. Następnie aldehyd octowy jest rozkładany w wątrobie przez enzym w trakcie dehydrogenazy aldehydowej. Disulfiram skutecznie zatrzymuje pracę tego enzymu i uniemożliwia normalne przetworzenie alkoholu przez wątrobę, co powoduje gromadzenie się aldehydu octowego w krwioobiegu pacjenta. Wysoki poziom aldehydu octowego działa bezpośrednio na serce i naczynia krwionośne, powodując zaczerwienienie twarzy, przyśpieszenie bicie serca i spadek ciśnienia krwi. Często też występują zawroty głowy oraz inne nieprzyjemne objawy takie jak duszność, kołatanie serca, nudności i wymioty. Wszystkie te objawy mogą się uaktywnić już po paru minutach od spożycia nawet małej ilości alkoholu i mogą się utrzymywać przez parę godzin. Wysoki poziom aldehydu octowego może być potencjalnie niebezpieczny dla pacjenta.

Esperal Kraków